Tirsdagsklubben. Formandsberetning
29. oktober 2025
1.
Tak for super godt år i Tirsdagsklubben
2025 har været et godt år for Tirsdagsklubben, og det er der flere årsager til, som jeg vil komme nærmere ind på.
Vi har gennemført 31 Turneringer i år, vi aflyste uge 30 pga. billiguge i GGK. Ellers Ingen aflysninger, heller ikke pga. regnvejr, der har vi en stærk kerne af spillere, ca. 30, der møder op hver gang uanset vejret.
Vi har spillet med 4 jern, Stableford, Holdspil, Mexican scramble og Greensome.
Vi har haft 1 sponsorturnering ”RevisionPlus ApS” v/Gert Skjønnemand. Det var en succes, mange deltagere, trods regnvejr, Der var flotte præmier. Tak til Gert.
Vi har spillet 2 gange på ude bane. 6.5. i Give hvor vi var 56 deltagere, og i Brande den 26.8. hvor vi var 53 deltagere. Begge steder var det en god oplevelse, dejligt vejr, rigtig god frokost efter golfen og et flot deltagerantal. Så er det en fornøjelse at arrangere det.
Vi ligger typisk med et deltagerantal på 60 – 73 spillere i turneringerne i Gyttegård. Vi har i år haft held af godt vejr om tirsdagen, det styrker generelt deltagerantallet.
Vi har jo genindført 9 hullers turnering, og det er en god ting, så de der ikke lige er klar til 18 huller også kan spille med. Deltagerantallet startede flot op i årets begyndelse, men det er stilnet lidt af her hen over året, hvorfor mon?
Vi er 103 medlemmer i år 2 mindre end sidste år. Vi er jo seniorer alle sammen, og vi bliver jo ældre (heldigvis), men vi ved jo, der er nogen der falder fra hvert år på grund af sygdom og dødsfald, det er jo livets gang. Derfor skal vi gøre en ekstra indsats, for at få flere medlemmer. Og der må I alle gerne give en hjælpende hånd.
2.
Vi havde også 2 gratisdage, hvor nye spillere kunne prøve at spille med. Det gav 4 nye medlemmer.
”Udenlandsturen” gik igen til Farsø Golfakademi.
Tilslutningen var den bedste i mange år, vi var 47 deltagere på Golfferien. Vi spillede Løgstør Golfklub, Aars Golfklub og Hvalpsund Golf Club.
Vi havde en dejlig ferie, der var et godt socialt samvær, både under og efter golfen.
Jeg har bestilt Golfhotellet igen, så reserver allerede nu datoen den 9. til 13. august 2026.
I kan også allerede nu bestille plads, send mig blot en mail, så er I sikker på at komme med. Prisen afviger sikkert ikke væsentlig i forhold til sidste år.
Ting der er gået godt.
Vi er blevet dygtige til at taste scores ind. Her for nogle gange siden kom John ud til præmieoverrækkelsen og kunne rose os med, at alle scores var tastet rigtig ind.
Vi har fået ny træner (Niel Erik), og han er kommet godt i gang, der er kun ros til ham.
Der er kommet ny forpagter i shoppen (Susanne) og hun er også kommet godt i gang, man bliver altid mødt med et smil og en god betjening.
Vi har også fået ny golfmanager (Jesper), der får vi også en rigtig fin betjening, han er hjælpsom og meget imødekommende, og der er næsten intet, han ikke kan få til at fungere. Samtidig sørgede han for, at vi fik Ulla tilbage på banen, det var rigtig godt.
3.
Ny forpagter i Cafeen, hvor Pernille vil gøre alt, for at gøre os tilfredse og glade for at komme igen. Vi har et godt samarbejde med hende. Vi har forenklet udbuddet, og det har gjort det mere overskueligt at bestille. Husk I altid kan få specielle ønsker opfyldt, blot I skriver det på bestillingssedlen, eller bestiller det direkte ved personalet.
Greenkeeper, ja nu er det Mikkel der er chefgreenkeeper,
Og jeg skal love for, der er sket forandring. Ting der ikke før kunne lade sig gøre, kan fint lade sig gøre nu. Der kan klippes tættere på teesteder, nogle steder er fairways blevet bredere, nogle bunkere har fået fjernet tagudhænget. Og så står banen så flot som aldrig før med klipning på fairways og rough. Super godt arbejde.
Nu har vi fuld hus, gode folk på alle pladser, så fremtiden ser lyst ud for os og klubben.
Tak til Greenkeeperne for et godt samarbejde, banen står flot, og vi er taknemmelige for, at vi kan afvikle golfen tirsdag formiddag uden at genere hinanden.
Tak for samarbejdet med sekretariatet, som fungerer rigtig godt.
Også tak til Pernille og hendes stab som gør alt for at vi får noget godt at spise, og føler os godt tilpas i cafeomgivelserne.
Tak for et godt samarbejde med Susanne og Niel Erik i shoppen og på træningsbanen.
4.
Men sidst og ikke mindst, tak til alle jer Tirsdagsgolfere som troligt møder op til vores turneringer og andre arrangementer. Uden jer ingen Tirsdagsklub.
Ligeledes en tak til jer, der møder op til frivilligt arbejde i Golfklubben.
Skulle I rende på familie eller venner, der gerne vil spille golf i Gyttegård Golfklub, må I gerne invitere dem til at spille i Tirsdagsklubben.
HCP for nye medlemmer i 2026 er 49.
Vi mødes igen i det nye år tirsdag den 24. marts kl. 10.00
Husk at betale Kontingent inden Golfstarten.
Kontingentet kan betales på mobilepay 26021, eller
Konto nr. 8210-6270137774 husk medlems nr.
P.B.V.
Leo Andersen
Formand
Udgivet af: lenadhostrup
Hold dig opdateret..
Gyttegård Nyhedsbrev







